پرش به محتوای اصلی

ساخت موشن گرافیک در مشهد

با پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از هنرمندان فرصت خلق آثار جدید و نوآورانه‌ای را به دست آوردند. هنرهای دیجیتالی، مدتی است که به محبوبیت خوبی دست پیدا کرده اند. در حوزه‌ انیمیشن شاهد پنچ دسته‌ مختلف سنتی، دو بعدی، سه بعدی، موشن گرافیک و استاپ موشن هستیم. در ادامه به ابعاد مختلف موشن گرافی پرداخته می شود پس با سایت آکادمی همراه باشید.

 

موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافی یا Motion Graphics یکی از راه های ساخت انیمیشن است. در این روش عکس های مختلفی از انیمیشن ها و سکانس های دیجیتالی را همراه با صدا به یکدیگر می چسبانند. این مسئله منجر به تصور متحرک بودن این عکس ها می شود. کلمه‌ موشن گرافی می‌تواند برای اشاره به هر صورتی از انیمیشن تجربی یا انتزاعی به کار رود.

موشن گرافیک ها تنها محدود به پلتفرم های دیجیتال نیستند؛ امکان طراحی آن ها به صورت دستی نیز وجود دارد. ممکن است شما نیز در کودکی خود از دفترچه هایی که از این سبک انیمیشن سازی بر گوشه‌ صفحات خود بهره می بردند، استفاده کرده باشید. از مهم ترین کاربردهای موشن گرافی می توان به استفاده از آن در سینما اشاره کرد.

 

کاربرد های موشن گرافی

کاربردهای موشن گرافیک بسیار گسترده هستند. در ادامه این مقاله سعی می‌کنیم تا به برجسته‌ترین راه‌های استفاده از این سبک انیمیشن‌سازی بپردازیم.

اینفوگرافی متحرک

موشن گرافی راهی عالی برای دمیدن نفس به نمودارهای کسل کننده است. اینفوگرافی‌های متحرک، بیشترین میزان استفاده از موشن گرافی ها را به خود اختصاص می‌دهند.

در واقع یک اینفوگرافیک جذاب، راهی مناسب برای انتقال اطلاعات، و داده های پیچیده به دیگران است. استفاده از موشن گرافیک برای ارائه‌ یک اینفوگرافی، منجر به جذابیت دو چندان آن می‌گردد. اینفوگرافی های متحرک را می‌توان بهترین راه برای انتقال حجم زیادی از اطلاعات دانست.

انیمیشن دو بعدی

یکی دیگر از راه های موثر، در رساندن یک مفهوم یا پیام به دیگران، داستان گویی می باشد. گاهی اوقات ضبط ویدیوهای زنده از منظر اقتصادی چندان به صرفه نیست؛ این جاست که موشن گرافیک وارد صحنه می شود.

استفاده از این روش برای ساخت انیمیشن های آموزشی بسیار محبوب است. سازمان های زیادی با استفاده از شخصیت های کارتونی ساده، مفاهیم محصولات و خدمات خود را به خوبی به کارمندان و مشتریان خود ارائه می دهند. البته انیمیشن های دو بعدی، کاربردهای بسیار گسترده تری از ویدیوهای آموزشی دارند. هزینه‌ پایین و تاثیر گذاری بالا، انیمیشن های دو بعدی را به روشی مناسب برای انقال مفاهیم تبدیل کرده اند.

نوشته‌ های پویا

نوشته های متحرک، هنر انتقال احساسات و ایده ها از طریق متن های پویا هستند. نوشته های پویا از سبک های محبوب و پر کاربرد در صنعت انیمیشن سازی هستند؛ محبوبیتی که کاملا موجه است.

متون متحرک، در صورت استفاده‌ مناسب و هوشمندانه‌، راهی قدرتمند و جالب برای انتقال مفاهیم هستند. این سبک از موشن گرافی به هنرمندان، آزادی کافی را برای به کار بردن خلاقیت های خود داده و در ذهن مخاطب ماندگار خواهد شد. این انیمیشن ها در اکثر مواقع همراه با موسیقی، صدا، تصاویر و ویدیوهای سنتی هستند. از مشهورترین انیمیشن های خلق شده در این سبک می‌توان به تبلیغات قدیمی ماشین‌های F-150 کمپانی فورد اشاره کرد.

مراحل ساخت موشن گرافی

مراحل ساخت موشن گرافی

طراحان موشن گرافیک ها، زمان زیادی را برای خلق آثار خود صرف می‌کنند. این زمان بر اساس شش مرحله‌ فیلم نامه نویسی، تهیه‌ استوری بورد، دوبلاژ، طراحی گرافیکی، چیدمان اولیه و چیدمان نهایی تقسیم می شود. در ادامه پروسه‌ ساخت یک موشن گرافی بررسی می‌ شود.

نوشتن فیلم نامه موشن گرافیک

فیلم نامه‌ یک موشن گرافی، بسته به وسعت آن، می تواند توسط طراح یا تیمی از نویسندگان نگاشته شود. در نوشتن فیلم‌نامه‌ یک موشن گرافی باید به سه مسئله‌ طول دوبلاژ و مخاطبان آن توجه کرد. بدیهی است که طول فیلم‌نامه، تاثیری مستقیم بر حجم موشن گرافی مورد نیاز دارد. برخی از طراحان این طول را بر اساس محتوا و برخی دیگر براساس هزینه‌ دریافتی از مشتری تنظیم می‌کند. زمان استاندارد ویدیوهای موشن گرافیک بین 30 ثانیه تا سه دقیقه است. طراح باید بتواند در این زمان، محتوای مورد نظر خود را به تصویر بکشد.

در هنگام نگاشتن یک فیلم نامه، حتما باید حواستان را به صدای گوینده‌ مورد نظرتان برای آن جمع کنید. انتخاب صدای راوی مناسب، می تواند نقش فراوانی در ارتقای سطح محتوا ایفا کند. از جمله ویژگی هایی که در انتخاب راوی باید به آن ها دقت کنید جنسیت، سن، لهجه و تن صدا هستند. آخرین نکته‌ای که باید یک طراح موشن گرافی به آن دقت کند، مخاطبان هستند. ساختار و نحوه‌ روایت فیلم نامه باید به گونه ای باشد که مخاطبان بتوانند به راحتی آن را درک کنند.

تهیه استوری برد موشن گرافیک

طراحی استوری برد یکی از هیجان انگیرترین بخش های ساخت یک موشن گرافیک است. این مرحله فرصتی برای به تصویر کشیدن ایده های طراح و مشتری به حساب می آید. نخستین و مهم ترین قدم در این مرحله، انتقال فیلم نامه به استوری برد است. این بخش از پروژه‌ ها معمولا بیشترین زمان را به خود اختصاص می‌ دهد.

از جمله نکاتی که در تهیه‌ یک استوری برد باید رعایت شوند می توان به در نظر گرفتن محل پخش ویدیو اشاره کرد؛ این محل می‌تواند سینما، اینترنت، کنفرانسی بزرگ یا دیگر موارد باشد. علاوه بر این طراحان حتما باید به اندازه‌ قاب‌های مورد استفاده‌ خود (720p، 1080p، مربعی و غیره) دقت کنند.

دوبلاژ موشن گرافیک

یکی از مهم‌ترین نکاتی که طراحان در هنگام طراحی استوری برد‌های خود باید در نظر داشته باشند، استفاده از صداهای مناسب برای خواندن متن فیلم نامه و ایفای نقش در موشن گرافی است. برای این منظور می‌توان از سایت‌هایی چون Voices.com استفاده نمود. طراحان در انتخاب دوبلورهای مناسب حتما باید به محتوای اثر، نحوه‌ روایت و مخاطبان آن توجهی ویژه داشته باشند.

کار گرافیکی

این مرحله جایگاه ثابتی در بین پروسه های ساخت یک موشن گرافیک ندارد. طراحان باید مدام به خلق قاب ها و استایل های متناسب با محتوای اثر خود بپردازند. این مسئله تصویری کلی از محصول نهایی را در اختیار سازندگان قرار خواهد داد.

برای تسهیل این روند، طراح می‌تواند تصاویر خلق شده را به ترتیب نام گذاری کند. این عمل منجر به قرارگیری مرتب تصاویر در نرم افزار After Effects نیز خواهد شد. پیشنهاد می کنیم برای کاهش اندازه و جلوگیری از سنگینی نرم افزار، تصاویر خود را به دو بخش تقسیم کنید. این کار از اتلاف وقت های فراوان جلوگیری می‌کند.

چیدمان اولیه موشن گرافیک

پیش از انجام رسمی کار، طراح نیاز به یک فایل صوتی دارد. این مسئله بسیار مهم بوده و به او اجازه‌ مشخص کردن بخش‌های مختلف موشن گرافیک را می‌دهد. سپس با انتقال فایل های خود به نرم افزاهای طراحی چون After Effects، طراح می‌تواند به هماهنگی صدا و تصاویر بپردازد.

پس از هماهنگی صدا و تصویر، نوبت به طراحی ابتدایی انیمیشن ها می رسد. این مرحله عمدتا شامل ایجاد هماهنگی بین بخش‌های مختلف موشن گرافی و ایجاد طرحی کلی از محصول نهایی می شود.

چیدمان نهایی موشن گرافیک

طراح تا پیش از این مرحله باید فایل های صوتی مربوط به دوبلاژ و موسیقی مدنظر خود را آماده کرده باشد. مهم ترین اصل در چیدمان نهایی، توجه به جزییات است. این مرحله را می‌توان به سه بخش اضافه کردن موسیقی های نهایی، انیمیشن های تکمیلی و افکت های صوتی تقسیم کرد.

اکثر طراحان برای یافتن افکت های صوتی برای آثار خود از وبسایت‌‌هایی چون Audioblocks.com استفاده می کنند. از منابع دیگر نیز می توان به بسته‌ صوتی کمپانی Motion Sound اشاره کرد. هر موشن گرافی باید داستانی برای گفتن داشته باشد. طراحان در چیدمان نهایی، بهترین راه را برای انتقال مفاهیم این داستان ها پیدا کرده و بین آن ها هماهنگی ایجاد می کنند.

مراحل ساخت موشن گرافی

ترک یک پاسخ

منو نزدیک

راه های ارتباطی

آدرس: مشهد، بلوار قرنی، چهارراه مجد، مجتمع ضامن آهو، طبقه 7+، واحد 702
شماره تماس: 9150060027 - 09931726431