پرش به محتوای اصلی

فیلمبرداری همایش ها

سالانه در کشور ما صدها همایش و سمینار در زمینه های مختلف کاری برگزار می شود. اگر از این همایش ها و سمینارها فیلمبرداری نشود گویی برگزاری آنها فایده ای نداشته است. معمولا شرکت ها و اشخاصی که همایشی را برگزار می کنند از دستاوردهای مختلف رونمایی می کنند. سخنرانان مختلفی را دعوت می کنند تا در زمینه کاری شان اطلاع رسانی کنند. اخبار همایش و سمینارهای خود را نیز از مدت ها قبل تبلیغ می کنند.

ضبط تصاویر از شروع همایش تا پایان همایش توسط دوربین های فیلمبرداری را فیلمبرداری همایش می گویند.

 

تعداد دوربین ها برای فیلمبرداری همایش

بسته به همایش، از دو تا هر چقدر که فضا و مکان اجازه دهد، می توانیم دوربین داشته باشیم. ولی معمولا برای یک سالن چند هزار نفره، حداکثر 7 دوربین فیلمبرداری در مکان های مختلف قرار گرفته می شود. تا بتوانند تمامی دقایق همایش را به درستی پوشش بدهند. ساده ترین و ارزان ترین مدل فیلمبرداری همایش مدل دو دوربین است. یک دوربین روی تصویر بسته ی سخنران فیلمبرداری می کند و دوربین بعدی تصاویر حضار را نشان می دهد.

معمولا بیشتر همایش هایی که در ایران برگزار می شود مدل 3 دوربین و 5 دوربین می باشد. در مدل 3 دوربین یک دوربین کسی که سخنرانی می کند را نشان می دهد. دوربین بعدی نمای بازتر از سن سالن را فیلمبرداری می کند. و دوربین آخر از شرکت کنندگان فیلمبرداری می کند. در مدل 5 دوربین، 3 دوربین مانند قبل و دوربین 4 از شخص سخنران و حضار فیلمبرداری می کند. دوربین پنجم معمولا بر روی کرین یا پروژیپ قرار می گیرد تا تصاویر جذاب تری را خلق کند.

سیستم تصویربرداری در سالن همایش و کنفرانس به دو روش اتوماتیک و دستی انجام می گیرد. در سیستم تصویربرداری دستی (Manual)، دوربین های نصب شده در سالن توسط اپراتور و کیبورد کنترل مدیریت می شوند.

در سیستم تصویربرداری اتوماتیک یا اتوترک (Auto Track)، از دوربین های موتورایز رباتیک و مخصوص استفاده می شود که نیاز به اپراتور ندارد.

کارکرد فیلمبرداری اتوترک بدین شکل است که با روشن شدن هر میکروفن، دوربین بصورت اتوماتیک روی موقعیت حرکت کرده و تصویربرداری می کند.

فیلمبرداری همایش

کلام پایانی

همایش ها و گردهمایی هایی که در طول سال در موضوعات مختلف برگزار می شوند، نیاز به ثبت تصویری دارند. فیلمبرداری از همایش ها و سمینارها، کار بسیار پیچیده ای به حساب می آید. شما باید با وجود چند دوربین جمعیت و نمایشی را فیلمبرداری کنید که مراجعه کنندگان بازیگران آن هستند. کارگردانی آن هم به عهده خود شماست.

فیلمبرداری و عکس برداری از از همایش ها باید توسط ابزار و تجهیزات تخصصی انجام شود. در غیر اینصورت بازدهی مناسب و چشمگیری نخواهد داشت.

از توجه شما به این مقاله متشکریم.

ترک یک پاسخ

منو نزدیک

راه های ارتباطی

آدرس: مشهد، بلوار قرنی، چهارراه مجد، مجتمع ضامن آهو، طبقه 7+، واحد 702
شماره تماس: 05137237641 - 09931726431