پرش به محتوای اصلی

برنامه نویسی بک اند و فرانت اند

بک اند و فرانت اند را حتما بارها دیده و شنیده اید ولی معنی این دو کلمه را نمی دانید. در این مقاله قصد داریم این دو کلمه را به ساده ترین شیوه ممکن برای شما توضیح دهیم.

Front end

منظور آن بخشی است که قابل دیدن است و با آن تعامل می کنیم. “Frontend” معمولا از دو بخش تشکیل می شود: طراحی سایت و توسعه فرانت اند وب.

در گذشته اگر کسی از توسعه صحبت می کرد، عموما مربوط به بک اند “Backend” بود. اما در چند سال گذشته این موضوع بسیار تغییر کرده است. بطوری که نیاز داریم میان کسی که سایت را طراحی و کسی که آنها را تبدیل به کد HTML و CSS می کند، تفاوت بگذاریم. این موضوع زمانی که طراحان به سوی استفاده از جاوا اسکریپ و JQuery روی آوردند بسیار جدی تر شد.

تمام چیزی که شما در یک وب سایت می بینید، مجموعه ای است از HTML، CSS و جاوا اسکریپت. مانند صفحات، منو ها، دکمه ها، فونتها، فرم های تماس و … .

Back end

“Back end” از سه بخش تشکیل می شود: یک سرور، یک برنامه و یک پایگاه داده ها (دیتا بیس). اگر به عنوان مثال قصد خرید یک بلیت از سایتی را داشته باشید، معمولا سایت را باز و با فرانت اند تعامل می کنید. زمانیکه اطلاعات را وارد کردید، برنامه آنها را در پایگاه داده هایی که روی سرور قرار دارد ذخیره می کند.

تکنولوژی های بک اند عموما شامل زبانهای برنامه نویسی مانند PHP، Ruby، Python و … می باشند. همچنین برای اینکه این تکنولوژی ها آسانتر نیز شوند گاهی از فریم ورک هایی مانند Ruby on Rails، Cake PHP و … برای سرعت دادن به توسعه برنامه استفاده می شود.

بسیاری از افرادی که به تازگی وارد این شاخه می شوند، کلماتی مانند وردپرس، جوملا، دروپال و … را زیاد می شنوند. به عنوان مثال وردپرس یک مثال بسیار خوب برای کارکرد آنها با هم می باشد. چرا که وردپرس بر اساس یک فریم ورک کد باز PHP به سادگی بر روی یک سرور به همراه دیتابیس قابل نصب می باشد. سپس طراحان عملکردها و ظاهر سایت را با استفاده از کد نویسی متناسب نیاز تغییر می دهند.

تفاوت برنامه نویسی بک اند و فرانت اند

می‌توان گفت فرانت اند و بک اند دو روی یک سکه هستند. عملکرد یک وبسایت به هر کدام از این بخش‌ها به طور جداگانه‌ای وابسته است.

به عبارت ساده برنامه نویسان بک اند کد را می‌نویسند تا همه چیز در فرانت اند به درستی کار کند. آنها زمان زیادی را برای شکل دهی به بخش منطقی و تاثیر الگوریتم‌هایی که طراحان برای عملکرد درست وبسایت انجام می‌دهند، می‌گذارند. و این معادل مغز یک وبسایت است.

در حالی که با مفهوم این دو آشنا شدید می‌توانید تفاوت بین آنها را نیز حدس بزنید.

فرانت اند بیشتر طراحی ظاهری سایت و جذابیت بصری آن است. و بک اند تمام موارد پیچیده‌ای است که در پشت سایت برای راه اندازی آن برنامه نویسی شده‌ است. به همین دلیل فرانت اند به عنوان سمت مشتری و بک اند به عنوان سمت سرور شناخته می‌شود. و نحوه و هدف کد نویسی در آنها متفاوت است.

ترک یک پاسخ

منو نزدیک

راه های ارتباطی

آدرس: مشهد، بلوار قرنی، چهارراه مجد، مجتمع ضامن آهو، طبقه 7+، واحد 702
شماره تماس: 9150060027 - 09931726431