پرش به محتوای اصلی

وب 3 یکی از فناوری های جدید است که با ارائه رمزارزهای مربوط به این پروژه اخیرا طوفانی از هیجان را در بازار رمز ارزها به وجود آورده؛ به گونه‌ای که اکثر تحلیلگران معتقدند آینده web.۳ احتمالا بهتر از nft ها و متاورس است.

وب 3 همان‌طور که از نام آن پیداست نسخه بروز رسانی و جدیت صنعت اینترنت است. از دلایل اصلی ایجاد وب.۳ این است که اینترنت فعلی جهان که وب.۲ است دیگر کارایی لازم را ندارد و امکان سواستفاده اطلاعات کاربران وجود دارد.
دلیل این قضیه این است که غول‌های فناوری این عرصه مثل فیس‌بوک، گوگل، آمازون و… متمرکز بوده و تقریبا کل فضای اینترنت را در انحصار دارند. از آنجا که در دنیای فعلی داشتن اطلاعات نوعی سرمایه محسوب می‌شود لذا این شرکت‌ها که مهم‌ترین اطلاعات دنیا را در اختیار دارند به راحتی می‌توانند از آنها استفاده کنند.
نسخه وب.۳ در دنیای غیرمتمرکز و بودن نیاز به واسطه تمام این مشکلات را حل می‌کند. کاربران برای ایجاد افزایش امنیت شبکه همانند دیگر شبکه‌های بلاک رمزارز مثل اتریوم، در ازای خدمات این شبکه توکن پرداخت می‌کنند. در واقع شبکه وب.۳ دارای توکن‌های مخصوص خود است تا از طریق آن بتواند هم امنیت شبکه را بالا ببرد هم خدمات خود را ارائه دهد.

در ادامه این گزارش  سایت آکادمی مهم‌ترین توکن‌های حوزه وب.۳ که دارای پتانسیل رشد بالای در بلندمدت هستند را معرفی میکند.

  1. پولکادات (DOT):  

  پولکادات قدیمی‌ترین و مهم‌ترین توکن این حوزه است. در سال ۲۰۱۶ توسط تعدادی از سازندگان برجسته در فضای بلاک‌چین از جمله بنیان‌گذار اتریوم، گوین وود (Gavin Wood) تأسیس شد. پولکادات یکی از پروژه‌های شاخص وب ۳ است که توسط یک بنیاد سوئیسی برای تسهیل یک وب غیرمتمرکز کاملاً کاربردی و کاربرپسند تأسیس شده است. هدف پولکادات این است که با ارائه راهکارها و ویژگی‌های جدید به اکوسیستم بلاک‌چین کمک کرده و به تعامل در فضای مجازی، مقیاس‌پذیری تراکنش‌ها، نوآوری و ایجاد فضایی ایمن کمک کند.

  1. فایل کوین (filecoin)

  فایل کوین یک شبکه ذخیره‌سازی مبتنی بر ارزهای دیجیتال است که در آن ماینرها در ازای فراهم سازی فضای ذخیره‌ اطلاعات در هارد کامپیوتر خود، توکن فایل را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. در عین حال کاربران نیز برای ذخیره‌سازی اطلاعات و داده‌های خود از توکن‌های فایل استفاده می‌کنند.

  1. کوزاما (Kusama)

کوزاما یک بستر آزمایشی بلاک‌چین است که هدف آن ارائه یک پلتفرم سازگار و مقیاس‌پذیر برای توسعه‌دهندگان می باشد. کوزاما بیشتر به عنوان یک پلتفرم آزمایشی برای پولکادات عمل می‌کند. توسعه‌دهندگان قبل از پیاده‌سازی تغییرات و ویژگی‌های جدید در بستر پولکادات، آن‌ها را در بلاک‌چین کوزاما امتحان و آزمایش می‌کنند.

  1. اوشن (OCEAN)

 اوشن یک پروتکل تبادل داده غیرمتمرکز و مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین است. پروتکل اوشن به گونه‌ای است که به هر کسی اجازه می‌دهد تا بازار غیرمتمرکز خود را طراحی و ایجاد کند. این بازارها، به افراد و سازمان‌ها کمک می‌کنند تا داده‌ها و اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند، مبادله کنند و از آن‌ها برای ایجاد محصولات، خدمات و تجربه کاربری بهتر استفاده کنند. اوشن به عنوان یک توکن ابزاری عمل می‌کند که برای خرید، مبادله و فروش داده‌ها و همچنین مدیریت بودجه جامعه روی پلتفرم استفاده می‌شود.

نتیجه‌گیری

با مقایسه چهار رمزارز اخیر متوجه خواهیم شد اکثرا آزمایشی هستند. به این معنی که هنوز وب 3 در ابتدای راه خود است. ولی به دلیل هدف قدرتمندی که این حوزه دنبال می‌کند می‌توان انتظار رشد و توسعه بسیار بیشتر شبکه‌های وب.۳ در آینده را داشت.

منبع : www.eghtesadonline.com

ترک یک پاسخ

منو نزدیک

راه های ارتباطی

آدرس: مشهد، بلوار قرنی، چهارراه مجد، مجتمع ضامن آهو، طبقه 7+، واحد 702
شماره تماس: 9150060027 - 09931726431